Rozcięte dziąsło – leczenie i zapobieganie ranom na dziąsłach
Rozcięcie dziąsła bywa źródłem znacznego dyskomfortu, a dodatkowo wiąże się z ryzykiem rozwoju groźnych w skutkach powikłań w postaci stanu zapalnego. Warto wiedzieć, co robić, kiedy dojdzie do skaleczenia dziąsła i jak zapobiegać urazom tego typu.
Jak dochodzi do rozcięcia dziąsła?
Tkanki miękkie w obrębie jamy ustnej są niezwykle delikatne, a przez to bardzo podatne na podrażnienia. Nieprzyjemne w skutkach rozcięcie dziąsła może nastąpić, gdy zadziała na nie bodziec nawet o niewielkim natężeniu. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia dziąsła są urazy mechaniczne powstałe w wyniku niewłaściwego szczotkowania zębów. Zwykle zbyt duża siła nacisku twardego włosia lub ześlizgnięcie szczoteczki do zębów skutkuje rozciętym dziąsłem.
Podobny uraz może wywołać nieodpowiednia technika nitkowania zębów lub próby usuwania resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych za pomocą ostrych przedmiotów (np.: drewnianą wykałaczką). Rany tkanki dziąsła bywają także wynikiem spożywania produktów o twardej i ostrej strukturze (np.: chipsów, landrynek, orzechów, płatków kukurydzianych, sucharków). Niekiedy uprawianie wybranych dziedzin sportu, zwłaszcza mocno kontaktowego, zwiększa ryzyko uszkodzeń w jamie ustnej.
Poznaj 5 prostych sposobów na krwawiące dziąsła
Leczenie rozciętego dziąsła
Gdy w jamie ustnej dojdzie do urazu, dobrze wiedzieć, co przyniesie ulgę na rozcięte dziąsło. Odpowiednie działania służą nie tylko uśmierzeniu nieprzyjemnego bólu, ale także zmniejszają ryzyko zainfekowania powstałej rany.
Usta należy wypłukać wodą lub zastosować płyn do płukania jamy ustnej, najlepiej o działaniu antyseptycznym. W przypadku pojawienia się rany należy jak najszybciej wdrożyć postępowanie mające na celu zatamowanie występującego krwawienia (jego obfitość może ulec pozornemu zwiększeniu na skutek wymieszania się krwi ze śliną). Miejsce powstałej rany trzeba ucisnąć tamponem z gazy. Warto też schłodzić dziąsło za pomocą zimnego kompresu żelowego lub okładu z kostek lodu. Zmniejszy to ukrwienie okolicznych tkanek.
Konieczna jest ocena wielkości rozcięcia. Jeśli nie ma możliwości zatrzymania krwawienia z uwagi na wielkość rany, należy bezwzględnie udać się na konsultację stomatologiczną, zwłaszcza gdy rana przekracza ok.13–15 mm. Gdy urazowi towarzyszą dolegliwości bólowe, ulgę przyniosą środki przeciwbólowe.
Czy wiesz, że zła kondycja dziąseł stanowi poważne zagrożenie zdrowotne zwłaszcza dla dojrzałych kobiet? Dowiedz się, dlaczego!
Rozcięte dziąsło u dziecka
U dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, ranom ciętym dziąseł sprzyja wkładanie do buzi i gryzienie zabawek i innych przedmiotów, do których mają dostęp. Maluchy nie kontrolują używanej siły, często szukając w ten sposób ulgi w trakcie bolesnego ząbkowania. W przypadku starszych dzieci niekorzystnie na dziąsła mogą oddziaływać niewłaściwe nawyki, zwłaszcza zagryzanie końcówki ołówka lub skuwki długopisu.
W przypadku rozcięcia dziąsła u dziecka, należy zadziałać podobnie jak u dorosłego. Ranę najlepiej przemyć wodą. Po zatamowaniu krwawienia, przez kilka dni warto dokładnie obserwować miejsce urazu, by upewnić się, że nie doszło do infekcji.
Zapobieganie oraz łagodzenie ran na dziąsłach
Dbałość o dobrą kondycję tkanek przyzębia jest ważnym elementem minimalizującym ryzyko podrażnień i uszkodzeń dziąseł. Prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne wspierane właściwie skomponowanym jadłospisem pozytywnie oddziałują na stan błony śluzowej jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Aby ograniczyć ryzyko skaleczeń dziąseł, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór akcesoriów stosowanych do pielęgnacji zębów. Ważna jest prawidłowo dopasowana szczoteczka do zębów. Dobrze, gdy jej włosie jest delikatne i miękkie, co zapewnia bezpieczne i jednocześnie skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmów z powierzchni zębów. Korzystnie na kondycję tkanek przyzębia wpłynie też pasta do zębów odpowiednio dopasowana do aktualnych potrzeb.
Istotna jest także technika szczotkowania. Wykonywanie delikatnych, spokojnych ruchów wymiatających znacznie redukuje ryzyko ześlizgnięcia się szczoteczki i powstania urazu mechanicznego dziąsła.
Zdrowa dieta
Kondycję dziąseł należy wspierać, przestrzegając prawidłowo zbilansowanej diety. Ograniczenie spożywania produktów obfitych w węglowodany proste ograniczy namnażanie patologicznych drobnoustrojów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych. Warto pamiętać, by jadłospis zawierał duże ilości świeżych warzyw i owoców, które dostarczą odpowiedniej ilości łatwo przyswajalnych witamin (zwłaszcza C, D, A czy tych z grupy B). Doradza się unikanie posiłków bogatych w produkty zakwaszające pH w jamie ustnej. Wpłynie to pozytywnie na dziąsła i stan błony śluzowej, dzięki czemu staną się mniej podatne na urazy.
Podpowiadamy, jak pokonać ból dziąseł domowymi metodami
Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej i nie zastępują profesjonalnej opinii lub diagnozy lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
źródło: https://www.sunstargum.com/pl/blog/rozciete-dziaslo-leczenie-i-zapobieganie-ranom-na-dziaslach.html